21 Şubat 2014

Betül Mardin'in Kadınlara Öğütleri

  Hani bazen bi uyuşukluk gelir insana. Yapmanız gerekenleri bilir ama harekete geçmek için itici bir güce ihtiyaç duyarsınız. İşte bu gibi durumlarda başarılı insanların başarı öykülerini yada öğütlerini okumak bana iyi gelir. Okuyun bakın, nasıl iyi gelecek. Üniversite mezunu olmadığı halde hala üniversitelerde ders veren, ''Yaşam Boyu Başarı'' ödüllü, Türkiye'de halkla ilişkilerin üstadı kabul edilen, Haldun Dormen'in eski eşi, Arif Mardin'in kardeşi, Ayşe Arman'ın kayınvalidesi, 87 yaşındaki duayen kişi Betül Mardin'den kadınlara altın değerinde öğütler... Özellikle 10. maddeye dikkat derim!

1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.
2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.
4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)
5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.
6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!
7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesela benim babam, hiç düşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.
8. Olumlu olacaksın.
9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.
10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve şerefsizliği olduğunu bileceksin!!3 yorum:

Havva Peynirci dedi ki...

evet ya,ben bunu her okudukça,desturrr diyorum kendime geliyorum.
şahane kadın,iyi bir idol
mutlu haftasonu

pınar dayan dedi ki...

Teşekkür ederim, sana da keyifli bir hafta sonu dilerim. Ben de tamda bu tarz öğütlere ihtiyacım varken yazıya denk gelince yüzüme su çarpmış gibi oldum, kendime geldim. Hatta şimdi de kuraldışı dergide eski bi röpartajını okuyorum. Dehşet cümleleri var, okudukça aydınlanıyorum, her satırda bir çakram daha açılıyor, hissediyorum uçucam birazdan:))

Gamze Esra Ersöz dedi ki...

Ne güzel öğütler, keşke uygulayabilsek, paylaşım için teşekkürler...